KASKON KASTAMONUDA

İstanbul da kurulan ve tüm Türkiye’deki Kastamonu sivil toplum unsurlarının çatısı olma yolunda hızla gelişen Kastamonu Konfederasyonu;  4–5 Mart günleri Kastamonu’ya çıkartma yaptı. 4 Mart günü Kastamonu Belediye Başkanı Turhan Topçuoğlu ve Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş’ı ziyaret ederek çalışmaları hakkında bilgi veren KASKON genel başkanı H.Selami Çelebioğlu ve beraberindeki federasyon başkanları ve yönetim kurulu üyeleri hedeflerinin tek ses olmuş ve tüm gücü ile Kastamonu için çalışan büyük bir  Kastamonu lobisi olduğunu ifade etmiştir.

5 Mart günü sabahı İzbeli çiftliğinde çalışma programına başlayarak, Kastamonu da ki devam etmekte olan bazı yatırımları gezen konfederasyon yöneticileri mevcut kentsel dönüşümün altını çizerek, tarihsel dokuya zarar vermeden modern bir Kastamonu için el ele vermenin vazgeçilmezliğini belirtmişlerdir. Daha sonra Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odasında yapılan Vizyon ve Misyon içerikli toplantıya Kastamonu valisi Erdoğan Bektaş,  Kastamonu Belediye Başkanı Turhan Topçuoğlu, Kastamonu Milletvekilleri, Musa Sıvacıoğlu, Hasan Altan, Hakkı Köylü ve İstanbul milletvekili Ümit Şafak ile beraberindeki Bursa Milletvekili Hamit Homdiş, Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı ile birlikte, İş adamı Dr. Atıf Uğurlu, Reis Gıda Yönetim Kurulu başkanı Mehmet Reis, Demokrat parti genel İdare kurulu üyesi iş adamı İbrahim Çetinkaya v e İstanbul Barosu genel Sekreteri Av. Hüseyin Özbek katılarak Kastamonu’nun dünü bugünü ve yarını ile ilgili görüşlerini belirtmişlerdir. Toplantıya ilçe kaymakamları ve belediye başkanları ile birlikte, Tosya Federasyonu Başkanı; Celal Özden, Doğanyurt Federasyonu Başkanı; Hamza Baş, Hanönü Federasyonu Başkanı; Cengiz Yıldız ve KASKON kurucular kurulu üyeleri Ali Şen, İsmail Erşahin, Hüseyin Elmacı, Musa Sözen, Yahya Çirişoğlu, Mehmet Dal ve Mehmet Diribaş’ın yanı sıra Kasderfed Onursal genel başkanı Hidayet Yünsel de katılmışlardır.

KASKON yönetim kurulu adına katılımcıları selamlayarak  gündemle ilgili konuşan Azdavay dernekler birliği başkanı ve KASKON yönetim kurulu üyesi Mehmet Diribaş’ın ardından  kürsüye gelen KASKON genel başkanı H.Selami Çelebioğlu, yaptığı açılış konuşmasında, Kastamonu’nun  milli mücadeledeki misyonuna hapsedilmemesi gerektiğini bugün kentte dört yüz bin kadar nüfus mevcutken, gurbette bunun en az dört katı kadar Kastamonulunun mevcut olduğunu ve bu gücün bir bütün halinde değerlendirilmesinin  gerektiğini ifade etmiştir. Ancak örgütlü bir toplum ile istenilen bu amaca ulaşmanın mümkün olacağını ve bunun tek yolunun da KASKON modeli örgütlenmeyle başarıya ulaşacağını belirtmiştir. KASKON’NUN aynı zamanda büyük bir birikimin çatısı olduğunu yıllardır verilen sivil toplum çalışmalarının son aşaması olduğunu, bu yapının ekonomik örgütlenmelerle de  desteklendiği zaman güçlü bir Kastamonu ve Kastamonulu toplumu var olacağını ifade eden H.Selami Çelebioğlu; Konfederasyonumuz, Kastamonu Sivil Toplum kuruluşlarını bir araya getirerek tüm projelerde KOORDİNASYON ve YÖNETİM MERKEZI vasfı ile gerek kaynak yönetimi yapma gerekse birlikte davranmanın yaratacağı gücü ortaya koymak amacındadır diyerek Zonguldak, Bursa, Hatay, Ankara ve diğer illerdeki Kastamonu derneklerini bu çatı altına davet etti.

Kastamonu Milletvekili Hasan Altan; daha önce dört ya da beş değil Kastamonu milletvekili sayısının 12 olduğunu ve bu nedenle gurbetteki hemşerilerimizin yapacağı çalışmalar sonucunda çıkaracakları milletvekilleri ile siyasal gücümüzü 12 milletvekilinden az olmayacak bir çizgiye taşıyarak bu lobiye desteklerini sağlamalıyız demiştir.

Dr. Atıf Uğurlu ise Kastamonu’nun geleceğinin turizm olduğunu ve kendisinin de bu noktada sağlık turizminin gelişmesi için ülkemizin son derece modern çağdaş hastanelerinden birini ilimize kazandırmak için çaba sarf ettiğini belirtmiştir.

Sırayla söz alan Mehmet Reis, İbrahim Çetinkaya ve Hüseyin Özbek ise Kastamonu’nun doğal ve tarihsel birikiminin birçok dünya kentinde olmadığını sanayi ve tarımsal teşviklerin maksimum kullanımının sağlanarak üretimin arttırılmasını, ilimize gurbetçilerin mümkün oldukça yatırım yapmasını Kastamonu hava alanının bir an evvel hizmete girmesinin önemini belirtmişlerdir.

Toplantının sonunda konuşan Kastamonu Valisi Erdoğan Çetinkaya ise sivil toplumun yaptıklarının  sonuçlarıyla ilgili olduğunu, ancak birkaç örnek dışında gurbetçinin iline pek fazla sahip çıktığını göremediğini bu mantığın değişip üreten ve kalkınan bir Kastamonu için devlet kurumları ile birlikte sivil toplum unsurlarının da sonuca odaklı verimli bir çalışma disiplini içinde olmasını önemsediğini ifade etmişlerdir.

Toplantı sonunda ki soru cevap bölümünde  ilçe belediye başkanları adına söz alan Tosya Belediye Başkanı Kazım Şahin; özellikle İstanbul da ki sivil toplum yapısındaki karmaşıklığı bu teşkilat yapısının ortadan kaldıracağına inandığını, her önüne gelenin korsan gösteri gibi iki üç yüz kişilik organizasyonlar yapmasının Kastamonu camiasının gerçek resmini gölgelediğinin altını çizerek tek ses ve güçlü bir örgüt yapısını KASKON ile göreceklerini umduğunu aksi halde sabah erken kalkan her kesin Kastamonu adına yaptığı etkinliklere katılın mamasını bunun ciddi bir disiplin altına alınması gerektiğini belirterek tüm katkı sunanlara teşekkür etmiştir.

Toplantı KASKON genel Başkanı H. Selami Çelebioğlu’nun teşekkür konuşması ile Kurşunlu Han da ki yemeğe daveti ile son bulmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir