İstanbul’da yaşayan bini aşkın Kastamonulu, 30 Ekim pazar günü, Feshane`de bir araya geldi.

KASTAMONULULAR:

“TERÖR BELASI YETTİ ARTIK, BEN VARIM YA SEN…”

Kastamonulular tarafından, “Genelkurmay’ım, babaları da askere al; Şerife bacıları da askere al” imza kampanyası başlatıldı…  

İstanbul’da yaşayan bini aşkın Kastamonulu, 30 Ekim pazar günü, Feshane Uluslararası Fuar, Kongre ve Kültür Merkezi’nde bir araya geldi.

Kastamonu Konfederasyonu (Kas-Kon) tarafından organize edilen ‘Kastamonulular Buluşuyor’ etkinliğinde, “Terör belası yetti artık, ben varım ya sen…” sloganı ile  “Genelkurmay’ım, babaları da askere al; Şerife bacıları da askere al” imza kampanyası başlatıldı.

Kanlarımız, Vatanımıza feda olsun

 Bir konuşma gerçekleştiren Kastamonu Konfederasyonu (KAS-KON) Genel Başkanı Selami Çelebioğlu, şunları söyledi:

 “Öncelikle, hepimizin ortak paydası, aydınlık Türkiye’mizin bayramı olan Cumhuriyetimizin 88. Yıldönümünü; ulusal değerlerimize, vatanımıza ve bölünmez bütünlüğümüze olan tüm bağlılığımla en içten duygularla kutlarım. Kastamonu, kendi idari coğrafyasına düşman istilası söz konusu dahi olmadığı halde,  Kuvay-i Milliye yapılanmasının en aktif ve bıçkın duruşunu ortaya koyan, Kurtuluş Savaşı’nda en fazla şehit veren illerimizden biridir. Yüzyıllardan bu yana, devletine ve milletine bağlılığından hiç taviz vermeyen, terör ve siyasal çatışmaların hemen hemen hiç olmadığı, Cumhuriyete sahip çıkan bir huzur kentidir. Çocuklarımızın, Mehmetçiğimizin şehit haberlerini duymak yüreğimizi dağlıyor. Artık, terör belası bitmeli… Bu nedenle, “Terör belası yetti artık, ben varım ya sen’ sloganı ile “Genelkurmay’ım, babaları da askere al; Şerife bacıları da askere al” imza kampanyasını başlattık. Kastamonuluların imzalarını, Genelkurmay Başkanlığı’mıza ileteceğiz. Kurtuluş Savaşı’nda olduğu gibi, topyekun olarak, bu terör belasını bitirmeye hazırız. Kanlarımız, Vatanımıza feda olsun” diye konuştu.

Şerife Bacı Vakfı kurulacak

Konuşması sırasında, Kas-Kon’un projelerine de değinen Selami Çelebioğlu, ‘Bir Burs, Bir Hayat’ projesi ile herkesin eğitime katkı sağlayabileceği bir model oluşturacaklarını ifade ederek, “Aynı amaçlar ile, orta ve uzun vadede kurumsallaşmaya yönelik çalışmalar yaparak, imece geleneğimizi sürdürüp, çatımız altında bulunan tüm sivil toplum kuruluşlarının amaçlarına ulaşmak için yapacakları çalışmaları kendi kaynakları ile finanse eder hale getirmek istiyoruz. Bunu da, hep beraber kuracağımız Şerife Bacı Vakfı ve toplumumuza sunacağımız ‘Kastamonu Kart’ ile gerçekleştireceğiz” şeklinde konuştu.


GENEL BAŞKANI H.selami çelebioğlu’nun “KASTAMONULULAR BULUŞUYOR” kahvaltı organizasyonunda yaptığı konuşma;

İstanbul’umuzun saygıdeğer Valisi, Değerli Kaymakamlarımız, Değerli Belediye Başkanlarımız, Değerli Emniyet Müdürlerimiz, Değerli İl Genel Meclisi Üyelerimiz, Değerli Belediye Meclisi Üyelerimiz, Değerli Milli Eğitim Müdürlerimiz , Saygıdeğer Konfederasyon Yöneticilerimiz, Değerli Federasyon Başkanlarım, Dernek Başkanlarım, Değerli Delegeler ve Aziz Konuklarımız;

Öncelikle, hepimizin ortak paydası, aydınlık Türkiye’mizin bayramı olan Cumhuriyetimizin 88. Yıl dönümünü; ulusal değerlerimize, vatanımıza ve bölünmez bütünlüğümüze olan tüm bağlılığımla en içten duygularla kutlarım.

Kastamonu sivil toplum çatısı KAS-KON’nun, ilk olağan genel kurulu sonrasında düzenlemiş olduğu kahvaltıya hoş geldiniz.

Kastamonulular yaşadığımız şehirde çoğunluk olmalarının bilincini kazanarak teşkilatlanmış bir çoğunluk olma çizgisinde hızla yol almaktadırlar.

Cumhuriyet tarihi boyunca ne istemesini bilmişiz, ne de eksiklerimizi ifade edebilmişiz… Bunun sonucunda da elimizde olan değerleri bile kaybetmişiz. İnebolu’da mevcut olan gümrük kapatılmıştır… 1959 da var olan Kastamonu Havaalanı şu günlerde ortalıkta yoktur. Kastamonu’nun komşusu olan illerde tren ile ulaşım söz konusu iken Kastamonu da bu imkân yoktur. Karadeniz’e en uzun sahil kenti Kastamonu iken, dünyanın sayılı limanlarından birinin Zonguldak’a yapılması sözü siyasiler tarafından verilebilmektedir. Kırsal kalkınma çalışmaları yok denecek kadar azdır. Kişi başına düşen milli gelir payı sıralamasında Kastamonu 43. Sırada dır. Türkiye ortalaması 13 777 USD iken bu tutar Kastamonu ‘ da 11 247 USD ‘ dir. En eski Lise; zamanın doçentlerinin bilim adamlarının derslere girdiği Abdurrahman Paşa lisesi ilimizin önemli bir değeri iken daha yakın zamana kadar ilimizde üniversite yoktu… Hala Ulaşım Sıkıntısı Yaşayan illerden biridir Kastamonu. Saya saya bitirmek mümkün değil bu sorunlar listesini.

Bütün bunları üst üste koyduğumuz zaman toplam hanesindeki değer LOBİSİZLİK olarak ortaya çıkmaktadır. Dayanışma bilincimizin eksikliği ortaya çıkmaktadır. Bir bütünlük sağlayamayıp, her kafadan bir ses çıkması sonucunda devleti yönetenlerin ve siyasal otoritelerin bizleri fazla ciddiye almaması sonucunu doğurmuştur.

Bütün bu olumsuzlukları ortadan kaldırabilmek için KASKON kurulmuştur. Köy derneklerimizin bir araya gelerek kurdukları ilçe federasyonları ve İl Federasyonunun toparlanma çalışmaları ile KONFEDERASYON çatısı altında bir araya gelinerek KASTAMONU SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI için tek merkezin , tek erkin olduğu bir güç oluşturulmuştur.

Öyle ki bu güç tüm Türkiye de ki Kastamonuluları bir araya getirecek ve KASTAMONU VİZYONUNU oluşturacak bir misyon üstlenmiştir.

KASKON bir proje, kaynak oluşturma ve dağıtma merkezi olarak hayatına devam edecektir. Tüm Kastamonulular arasında ciddi bir iletişim ve koordinasyon merkezi olacaktır.

Toplumumuzun sorunları için, sürekli kamu ve yerel yöneticilerimizi meşgul etmek, onlardan talepte bulunmak istemiyoruz; ancak , Dayanışma ve Koordinasyon olmadan da İstanbul gibi bir Metropolde belli bir hareketi başlatmak kolay değildir. Kısacası bizim amacımız Kısa , Orta ve Uzun Vadeli Projelerle süreklilik arz eden bir sistemle kendi kendine yeten bir toplum yaratmayı hedefliyoruz.

Hedeflerimizin arasında yeralan ’Bir Burs, Bir Hayat’ projesi ile her yıl aynı iş adamı ya da kurumların kapısını çalmadan ve tabana yaygın bir sistemle herkesin karınca kararınca katkıda bulunacağı bir burs projesi oluşturmaya gayret ettik.

Bu projenin kısa vadede sonuca ulaşabilmesi için proje başlangıcında Yerel Yönetimlerimiz ile birlikte koordine olmamız ve destek almamız gerektiği aşikardır.

Yine aynı amaçlarla, orta ve uzun vadede kurumsallaşmaya yönelik çalışmalar yaparak, imece geleneğimizi sürdürüp, çatımız altında bulunan tüm sivil toplum kuruluşlarının amaçlarına ulaşmak için yapacakları çalışmaları kendi kaynakları ile finanse eder hale getirmek istiyoruz. Bunuda hep beraber kuracağımız ŞERİFE BACI VAKFI VE toplumumuza sunacağımız KASTAMONU KART ile gerçekleştireceğiz.

Kültürel değerlerimize sahip çıkarak yaygın bir şekilde tanıtımını yapmak KAS-KON’un amaçları arasındadır. Özellikle, ağırlıklı olarak yaşadığımız İstanbul da ki komşularımıza KASTAMONU‘yu TANITMAK arzusundayız. Bu hedefe varabilmek için Eylül 2012`den itibaren KASTAMONU FESTİVALİ projesini başlatacağız.

Üniversiteler de ki tüm Kastamonulu kardeşlerimizi bu çatı altında üretken birer birey olarak, Kastamonu Sivil Toplum Çalışmalarına, entegre edeceğiz ve çeşitli projelerde onlarla birlikte çalışacağız.

İstanbul un hangi ilçesinin hangi mahallesinin hangi sokağında kaç Kastamonulu varsa bunu sayısal olarak ortaya koyarak, İstanbul`un TÜM İLÇELERİNDE hemşerilerimizin yerel yönetimlerde söz sahibi olmaları için gerekli çalışmaları yapacağız.

Bu ülkenin ve özellikle de yaşadığımız kent İstanbul’un çimentosu olduğumuzu, yaşadığımız kente sahip çıkarak tüm dünyaya göstereceğiz.

Kastamonuluların yaşadıkları TÜM ŞEHİRLERDE almaları gereken ekonomik ve siyasal payı almaları için çalışacağız.

Ülke siyasetine KASTAMONULU gerçeğini NET BİR ŞEKİLDE GÖSTERMEK İSTİYORUZ. Evet değerli Kastamonulular; biz büyük bir aileyiz. Her şeyden önce noksanlıklarımıza bakmadan koşulsuz olarak bir birimizi kucaklamak ve ele ele vermek zorundayız. Ancak bu şekilde amaçlarımıza ulaşabilir ve yarınlarımız için üzerimize düşeni yapabilmiş oluruz. Ben sizlere inanıyorum, sizlere güveniyorum. Bu amaçlar doğrultusunda sizlere hizmet etmekten mutluluk duyuyorum. Bu duygu ve düşüncelerle CUMHURİYET BAYRAMINIZI bir kez daha kutlar, yaklaşan kurban bayramınızı canı gönülden tebrik ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir